Na zahradě každého správného zahrádkáře nesmí chybět pořádný skleník. V zimě ochrání rostlinky před mrazem, na jaře urychlí letničky i zeleninu a celkově prodlouží vegetační sezónu. No jo, ale kdo se v nich má vyznat a jak vybrat ten pravý? A je lepší skleník ze skla, nebo z polykarbonátu? Na všechny otázky vám odpovíme v následujícím článku.
Zahradní skleník využijete po celý rok
Jak už jsme v úvodu zmínili, skleník se vám bude hodit od jara až do zimy a další rok znova a znova a znova. Je to jedna z nejlepších investic, kterou můžete pro svou úrodu udělat. A věřte, že se vám mnohokrát vrátí. Zvlášť pokud jste vášniví pěstitelé zeleniny, bylinek či teplomilných květin.
Skleník, nebo pařník? Jaký je mezi nimi rozdíl?
Zákazníci často váhají, zda si pořídit zahradní skleník, nebo raději pařník (pařeniště). Záleží především na tom, jakou službu od nich očekáváte. Pokud vám jde jen o rychlejší předpěstování sazenic, bohatě si vystačíte s pařeništěm. Chcete-li ale zajistit svým rostlinám ideální klima po celý rok, jednoznačně potřebujete skleník, ideálně skleník z polykarbonátu..
Kdy kupovat zahradní skleník? Právě teď!
Nejvhodnější doba ke koupi zahradního skleníku je buď těsně před začátkem jara, abyste mohli hned začít vysévat zeleninu a květiny na novou sezónu. Nebo naopak na konci podzimu, kdy potřebujete zazimovat některé druhy rostlin.
Z praktického hlediska doporučujeme spíše podzim. Nejen, že budete mít na jaro všechno připravené pěkně s předstihem, navíc jistě oceníte, že nemusíte skleník instalovat ve sněhu či mrazu.
Kam s ním
Toť typická nerudovská otázka. Musíte vzít v úvahu hned několik proměnných. Odborníci se shodují, že osa skleníku by měla kopírovat směr sever - jih. Zároveň ale musíte uvažovat trochu designérsky, protože když už skleník někam postavíte, těžko ho budete za půl roku stěhovat na “lepší” místo. Každopádně by měl být na slunném místě, kde na něj z bezpečnostních důvodů nebudou padat jablka, hrušky nebo sněhové laviny letící ze střechy.
Skleník ze skla, nebo z polykarbonátu?
Mohlo by se zdát, že tu máme další zahrádkářské dilema. Ale není tomu tak. Skleník je sice odvozen od slova sklo, tudíž se očekává, že bude osazen skleněnými výplněmi. Dříve tomu tak bylo, ale dnes, kdy máme k dispozici kvalitnější, odolnější a především bezpečnější materiály, už to není podmínka.
Výhody polykarbonátových skleníků
- výborné tepelně izolační schopnosti (lepší než u skleněných výplní)
- prodlužuje vegetační sezónu rostlin, je možné celoroční pěstování
- bezkonkurenční odolnost a pružnost polykarbonátu
- bezpečnost - polykarbonát netvoří střepy, nepraská (ani při krupobití)
- není nutné budovat betonovou základnu
- takřka bezúdržbový provoz a stálý vzhled
- UV filtr chránící před škodlivým zářením
- dlouhá životnost materiálu
- snadná a rychlá instalace svépomocí
Nevýhody zahradních skleníků z polykarbonátu
- nelze je doporučit do horských oblastí s vyšším sněhovým pásmem (díky pružnosti materiálu mají nižší odolnost vůči zatížení sněhem)
Výhody skleněných skleníků
- větší odolnost vůči větru a sněhu díky vyšší hmotnosti a pevnosti konstrukce
- dlouhá životnost skla
Nevýhody zahradních skleníků ze skla
- slabší tepelně izolační schopnosti
- nutnost betonových základů
- křehkost skla, není tak odolné vůči mechanickému poškození (nárazům)
- nebezpečí úrazu střepem
Samozřejmě záleží na vašem posouzení, ale my se jednoznačně přikláníme k polykarbonátovým zahradním skleníkům. A to zvláště kvůli bezpečnosti vaší, vašich dětí, případně i vnoučat. A také proto, že v nich bude vaše pěstitelská sezóna o pár týdnů delší.
Kvalitní polykarbonátové skleníky za nejlepší ceny na trhu
Polykarbonátové zahradní skleníky z naší nabídky mají robustní odolnou konstrukci vyrobenou z hliníkových, nebo pozinkovaných ocelových profilů. Výplň zajišťuje prvotřídní německý polykarbonát, který je opatřen UV filtrem. Ten mimo jiné zajišťuje minimální prostupnost škodlivého ultrafialového záření, při zachování vysoké světelné propustnosti (70 - 80 %).
Příslušenství pro polykarbonátové skleníky >>>
Oproti skleněným skleníkům kumulují ty polykarbonátové dvakrát více tepla. A to i při zatažené obloze. Proto doporučujeme polykarbonátový skleník opatřit střešním větracím oknem, abyste mohli regulovat vnitřní teplotu a vlhkost. To lze provádět manuálně, nebo automaticky. K tomuto účelu nabízíme automatický otevírač skleníkových oken - a o vhodné vnitřní klima bude postaráno i bez vaší přítomnosti.
Polykarbonátové zahradní skleníky Volya LLC
Na našem e-shopu najdete převážně polykarbonátové skleníky od firmy Volya LLC s 10letou záruční dobou. Ta kromě hobby skleníků a fóliovníků vyrábí i profesionální farmářské skleníky. Během více jak 20 let působení na “skleníkovém” trhu si svými kvalitními produkty získala stovky tisíc spokojených zákazníků po celé Evropě. Budete jedním z nich?
Dle svých potřeb můžete vybírat z různých šířek ( od 2 m do 3 m) a délek (od 2 m do 12 m) obloukových skleníků. Tloušťka certifikovaného polykarbonátu Guttagliss se pohybuje od 4 mm do 6 mm. Všechny typy skleníků Volya LLC jsou koncipovány jako stavebnice, takže jejich montáž zvládne každý šikovnější kutil.
Doprava ZDARMA na všechny skleníky
Na všechny zahradní polykarbonátové skleníky zakoupené u nás poskytujeme dopravu až k vám domů úplně zdarma. A zdarma od nás dostanete i malý dárek. Nebudete-li si jistí, že montáž skleníku zvládnete sami, pomůžeme vám s ní.
Přeci jen jste se rozhodli pro pařeniště?
Kromě polykarbonátových skleníků u nás najdete i skromný výběr pařenišť, v několika velikostech. Jak jinak než také z kvalitního dutinkového polykarbonátu (Gardentec, 4 mm). Pařeniště využijete pro jarní rychlení a předpěstování zeleniny. Klidně můžete kombinovat pěstování rostlin a zeleniny v pařeništi a skleníku zároveň.