Co je polykarbonát, Vám asi nemusíme vysvětlovat. Jistě víte, že je to amorfní termoplastický polymer s perfektními optickými vlastnostmi a všestrannou odolností. Také Vám určitě nemusíme říkat, že má nízkou hořlavost a je bezpečnější než skleněná výplň. Co ale možná netušíte, je, že polykarbonát není jen jeden. Pojďme se podívat, z jakých druhů polykarbonátových desek můžete vybírat.
Polykarbonát je buď plný, nebo s dutinkami
Nejdříve bychom si měli ujasnit rozdíly mezi dvěma základními typy polykarbonátu. Prvním z nich je plný polykarbonát, který se vzhledem velmi podobá minerálnímu sklu. Vyrábí se v tloušťkách od 2 do 12 mm, v čiré a mléčné barvě. Snadno se zpracovává, je možné ho za studena ohýbat, velmi dobře propouští světlo a odolává požáru. Na rozdíl od skleněných výplní je až extrémně odolný vůči nárazům, prasknutí a jinému mechanickému poškození. Provozní teplota plného polykarbonátu je -100 °C až +120 °C.
Využití: S plnými polykarbonátovými deskami se nejčastěji setkáte u ochranných brýlí a štítů, hledí přileb, světlíků, osvětlení, domácích spotřebičů, protihlukových stěn, “zasklených” čekáren, zastávek, nástupišť, dokonce i na CD a DVD.
Komůrkový polykarbonát
Druhým typem polykarbonátu je tzv. komůrkový nebo také dutinkový polykarbonát. Oproti plnému se liší v tom, že ho netvoří jedna deska, ale skládá se z několika stěn, mezi kterými jsou komůrky (dutinky). A právě toto uspořádání má za následek, že energetická ztráta je minimální. A nejen to. U komůrkového polykarbonátu můžete očekávat vysokou odolnost vůči prasknutí, povětrnostním podmínkám, UV záření a požáru, nízkou hmotnost, snadnou údržbu i montáž. Navíc dobře snáší vysokou teplotu, až do +115 °C.
UV ochranná vrstva, která pokrývá venkovní stranu komůrkového polykarbonátu, navíc zajišťuje dlouhou životnost, zachování ideálních optických vlastností a tuhosti. Největší výhodou polykarbonátu (všech typů) je, že nikdy netvoří střepy, které by mohly poranit Vás nebo Vaše bližní.
Využití: Komůrkový polykarbonát se obvykle používá na zastřešení teras, bazénů, vchodových dveří, parkovacích míst atd., také pro stavbu skleníků a zimních zahrad. Nezřídka se s nimi setkáte i na veřejných budovách (zastřešení autobusových zastávek, čekáren a sportovních hal). Komůrkové polykarbonátové desky se díky své odolnosti často používají i v průmyslu.
A to ještě není zdaleka vše
Aby toho nebylo málo, tak komůrkový (dutinkový) polykarbonát můžeme rozdělit na další čtyři druhy:
- Ploché desky
Ploché desky z komůrkového polykarbonátu se nejlépe hodí ke stavbě zimních zahrad a skleníků a na zastřešování. Podle toho, jak budou desky v praxi zatěžovány, volte vhodnou tloušťku. Nejběžnější jsou dvoustěnné desky s jednou komůrkou (4, 6, 8 mm), silnější jsou potom čtyřstěnné (10 mm), pětistěnné (16 a 25 mm) a nejsilnější sedmistěnné desky s šesti komůrkami (32 a 35 mm). S rostoucím počtem stěn (tloušťky) samozřejmě roste i odolnost.
Ploché polykarbonátové desky do tloušťky 32 mm v našem e-shopu seženete ve třech různých barvách (transparentní, mléčná, bronzová/hnědá) za nejlepší cenu na českém trhu.
- Trapézové desky
I trapézové polykarbonátové desky se nejčastěji používají k prosvětlování stěn a střech, také na pergoly a garážová stání. Profil trapézových desek je vyrobený tak, aby odpovídal profilu střešních trapézových plechů. Tudíž je možné je na ně bez problému napojovat. Vhodný teplotní rozsah desek se pohybuje mezi -40 °C a +100 °C.
V našem e-shopu nabízíme trapézové desky s hladkým a jemně/hrubě krupičkovým profilem v čiré či bronzově hnědé barvě. To vše včetně potřebného příslušenství.
- Vlnité desky
Vlnitý polykarbonát je velmi podobný trapézovému, takže i způsob použití bude shodný. Vlnitý polykarbonát se navíc využívá k prosvětlení eternitových střech.
U tohoto typu desek jsou komůrky profesionálně uzavřené, aby do nich nevnikala vlhkost a nečistoty. Běžně se vyrábí ze tří stěn se třemi komůrkami. Barevné varianty jsou taktéž stejné (čirá, mléčná, hnědá).
- Zámkové desky
Posledním typem komůrkových polykarbonátových desek jsou desky zámkové. Ty se od ostatních liší tím, že mají (podobně jako plovoucí podlahy) na okrajích vodotěsné zámkové spoje. Díky nim lze polykarbonátové desky/panely sestavovat do dlouhých prosvětlovacích pásů bez nutnosti použití hliníkových lišt a těsnění. Upevnění zajišťují ploché hliníkové spony, jež polykarbonátové desky drží a zároveň jim poskytují prostor pro roztažení způsobené teplem.
Díky své nízké hmotnosti a výborné tepelné izolaci jsou zámkové polykarbonátové desky ideální alternativou skleněných výplní. Zvlášť když vezmeme v potaz jejich extrémní odolnost proti nárazům, mechanickému poškození. Navíc si hravě si poradí s nárazovým větrem a silnou sněhovou pokrývkou. Vyrábí se v čirém a často různě barevném provedení.
Všechny tyto vlastnosti předurčují komůrkové zámkové desky k používaní jako střešních a stěnových panelů při stavbě výrobních hal, stadionů a nejrůznějších přístřešků. Často se k použití zámkových desek přistupuje při rekonstrukcích starších střech, kde je nutné použít lehký materiál, aby nebyla přetěžována konstrukce stavby.
S Nejlevnějším Polykarbonátem máte po starostech
Doufáme, že se po přečtení našeho článku ve všech typech polykarbonátu už perfektně vyznáte a víte, pro co se u nás v nejlevnějším e-shopu zastavíte. Pokud byste přeci jen váhali, nestyďte se nás kontaktovat. My Vám rádi a odborně poradíme s výběrem nejlevnějších polykarbonátových desek.