Fotovoltaické ostrovní systémy
Ostrovní fotovoltaika....
Hledáte alternativní zdroj elektrické energie? Máte představu o tom, co by systém měl umět, ale nevíte přesně, jaký zvolit a co by měl obsahovat? Pokusíme se Vám vysvětlit základní pojmy a zorientovat se v jednotlivých komponentech.
Ostrovní systémy jsou řešením pro ty, kteří nemají připojení k veřejné síti elektrické energie, nebo ji chtějí postupně odbourat. Vyrobená energie se ukládá do nízkokapacitních baterií a může být použita i v noci na osvětlení a na drobné spotřebiče (nabíječka na telefon, a pod). Celý systém je složen z několika solárních panelů, baterií, solárního regulátoru, měniče a montážního příslušenství. Níže si blíže vysvětlíme jednotlivé součásti.
FV panely
Nabízíme panely pevné i flexibilní. Různých rozměrů a různého výkonu. Tento výkon je pro spotřebitele jedním z rozhodujících parametrů. Čím vyšší výkon, tím více W dokáže vyrobit ze slunce. Najdete u nás panely 150Wp až 460Wp. (Watt–Peak)
Panely se nejčastěji montují vertikálně a takto je počítáno montážní příslušenství v nabídce. Další možností je horizontálně – dle prostoru. U horizontální pokládky je složitější montáž. Vždy doporučujeme panely řádně přikotvit.
Panely lze nainstalovat i na střechu se střešními okny, vikýři a podobně, kdy panely nemusí být v souvislé řadě. Kabeláže jsou k tomuto přizpůsobené.
Na našem eshopu Vám nabízíme HalfCell panely. To znamená, že i když je panel částečně zastíněn, neklesne jeho výroba na 0, ale na 50% a to díky tomu, že je panel rozdělen na dvě nezávislé poloviny.
A kolik panelů je potřeba? Záleží na očekávaném finálním odběru. U každé sestavy je orientační tabulka.
Měnič napětí a Solární regulátor
Měnič napětí je zařízení, které je schopné přeměnit stejnosměrný proud na střídavý. Tedy pro běžné spotřebiče, pracující s 230V z baterie (24V). Někdy se můžete setkat s názvem invertor.
MPPT měnič je solární regulátor, který přeměňuje energii z fotovoltaických panelů a ukládá ji do baterií.
Hybridní měnič, jak už název napovídá, je měnič, který funguje jak se solární energií, tak jej lze připojit i do veřejné sítě.
Důležitým parametrem měniče je opět výkon – 3W/5W.
Podle jakého klíče / hodnoty poznat spotřebič, který lze zapojit
Do systému pro ohřev vody lze zapojit pouze bojlery, do ostrovních systémů pak i ostatní spotřebiče a to dle jejich výkonu.
Měniče mají různé výstupy. Například v sestavě pro ohřev vody pouze dvě zásuvky, u dalších typů jsou i USB porty.
Baterie
Baterie uchovává přeměněnou energii, a čím je větší hodnota Ah (Ampér-hodina), tím je její kapacita vyšší a tím déle je schopná provozu bez dobití.
Proč jsou k jedné sestavě potřeba až 4 ks baterie? Při paralelním zapojení se hodnoty A sčítají, baterie vydrží déle a uvede do chodu více spotřebičů.
Takto malý je měnič u setu Green Boost pro ohřev vody.
V případě dalších dotazů jsme Vám k dispozici na emailové adrese - technik@nejlevnejsipolykarbonat.cz